Blusos

Blusos

Blusos yra maži, 1-5 mm dydžio vabzdžiai, kraujasiurbiai nariuotakojai, kurie maitinasi paukščių ir žinduolių krauju. Kraujas blusoms yra būtinas, kad patelė galėtų subrandinti kiaušinėlius. Blusos skirstomos į rūšis pagal savo specifinius šeimininkus, tačiau šeimininkus gali keisti – pvz. žmoginė blusa gali parazituoti tarp šunų. Pasaulyje žinoma apie 1000 blusų rūšių, Lietuvoje sutinkama apie 20 – žmoginės, katininės, šuninės, paukštinės blusos ir kt.

Kuo pavojingos blusos?

Istoriškai, žiurkinės blusos yra žinomos kaip pagrindinis maro epidemijų sukėlėjas. Šiandien vis dar egzistuoja tikimybė apsikrėsti įvairiomis blusų pernešamomis ligomis – vidurių šiltine, tuliaremija, listerioze, pseudotuberkulioze. Jei ir neužsikrėsite, blusų įkandimai yra erzinantys – atsiranda apie 1 cm dydžio niežtintis paraudimas, kuris išsilaiko kelias dienas.

Kaip apsisaugoti nuo blusų?

Maža dalis blusų parazituoja gyvūnų kailyje, didžioji dalis – apleistose teritorijose, rūsiuose, laiptinėse ir gyvenamosiose patalpose. Blusos sutinkamos ten, kur yra prastos sanitarinės sąlygos, veisiasi pelės, žiurkės, valkataujantys gyvūnai. Geriausios prevencijos priemonės yra švari aplinka, prižiūrėti naminiai gyvūnai ir kontroliuojama kenkėjų (pelių, žiurkių) populiacija.

Kaip efektyviai atsikratyti blusų?

Pastebėjus blusas, rekomenduojama gerai išvalyti gyvenamąsias patalpas (dulkų siurbliu, naudojant vienkartinį dulkių maišelį, išsiurbti kilimus, grindų plyšius, minkštus baldus, išplauti grindis karštu vandeniu su muilu). Tačiau blusos taip pat veisiasi bendrose patalpose, parazituoja gyvūnų kailyje, todėl, jei norite efektyviai išspręsti problemą, kreipkitės į specialistus – jie nustatys blusų rūšį, jų elgseną, paplitimą, parinks efektyviausias naikinimo priemones ir tinkamiausius prevencijos metodus.