Žiurkės

Žiurkės

Lietuvoje sutinkamos juodoji ir pilkoji žiurkė. Labiausiai paplitusi rūšis – pilkosios žiurkės. Jų dydis siekia gerokai virš 20 cm, o svoris – net iki 0,5 kg. Juodosios žiurkės yra smulkesnės, jų dydis apie 20cm, svoris iki 200g, tačiau jos pastebimos gana retai.

Kuo žiurkės pavojingos?

Daugelis žmonių, pamatę žiurkę, instinktyviai jaučia baimę, ir tokia reakcija – ne be pagrindo. Žiurkės pavojingos dėl daugelio priežasčių – jos perneša ir platina daugelį pavojingų ligų, gali užkrėsti tiek žmogų, tiek gyvulius ir naminius gyvūnus, būdamos alkanos, gali pulti ir apkandžioti žmogų, taip pat kelia grėsmę jūsų nuosavybei – naikina maistą, pragraužia landas sienose, pažeidžia elektros ir buitinių prietaisų laidus.

Kaip atpažinti, kad jūsų namuose apsigyveno žiurkės?

Nelaukite, kol pastebėsite iš sandėliuko kampo į jūs spoksančias mažas gudrias akis. Apie žiurkių buvimą galima sužinoti ir kitais būdais – atkreipkite dėmesį, jei girdite krebždesius tose vietose, kur nesimato nei gyvūno, nei žmogaus, susirūpinkite, jei pastebite apgraužtus maisto produktus, apkandžiotus elektros laidus, skyles sienose ar grindyse. Nenuginčijami žiurkių pėdsakai – jų paliekamos išmatos arba šlapimas. Žiurkių šlapimas, kaip ir pelių, yra amoniako kvapo, o išmatos skiriasi – pelių išmatos smulkios ir apvalios, o žiurkių – kūgio formos, apie 10-14 mm ilgio.

Ką daryti, jei namuose pastebėjote žiurkių pėdsakų?

Žiurkės – protingos ir organizuotos, jos retai patenka į spąstus, atpažįsta ir atsimena maistą, sukeliantį neigiamas reakcijas, todėl nuodai dažnai būna neveiksmingi. Jei pastebėjote žiurkių pėdsakus, kreipkitės į profesionalius kenkėjų kontrolės specialistus – jie nustatys graužikų populiacijos dydį, judėjimo trajektorijas ir parinks tinkamiausias naikinimo bei profilaktikos priemones.