Uodai

Uodai

Uodai – nedideli, iki 6 mm dydžio, žmones geliantys vabzdžiai. Žmones gelia uodų patelės, kurioms dauginimosi laikotarpiu reikalingas žmogaus arba kitų žinduolių kraujas. Uodai veisiasi prie stovinčio vandens telkinių ir suaktyvėja šiltuoju metų laiku – būtent tada, kai prie ežerų ir tvenkinių susiruošia poilsiautojai.

Kuo pavojingi uodai?

Uodai žinomi kaip pavojingų ligų platintojai, tačiau Lietuvoje, dėl nepakankamai aukštos temperatūros, uodai jokių ligų neperneša. Uodai paprasčiausiai apkartina gyvenimą tiems, kas susiruošia iškylauti gamtoje, prie ežero ar kitų vandens telkinių. Jų zyzimas trikdo miegą, įkandimai kelia stiprų niežulį, žmogus kąsosi ir dar labiau suerzina sugeltas vietas.

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Jei planuojate iškylauti gamtoje – apsirenkite kūną dengiančiais rūbais bei įsigykite antirepelentų, t.y. purškiamų arba tepamų uodus atbaidančių medžiagų. Jei turite nuosavą sodybą – pasirūpinkite, kad ten nebūtų užsistovėjusio vandens, kuris yra palanki terpė uodams veistis.

Kaip efektyviai atsikratyti uodų?

Efektyviausias būdas kovoti su uodais – prevencija. Siekiant užkirsti kelią uodų atsiradimui, identifikuojami vandens telkiniai, kuriuose veisiasi uodai, o uodų lervos dar pavasarį yra sunaikinamos specialiais preparatais. Jei nespėjote pasirūpinti uodų naikinimų pavasarį, o vasarą nusprendėte surengti šventę savo sode – kreipkitės į kenkėjų kontrolės specialistus ir užsisakykite trumpalaikį uodų naikinimą. Nors uodai neišnyks, tačiau bent jau nesugadins jums šventės.